از ساختار غلط اداری کشور، تا معضل بیکاری و عدم ازدواج، و زیاد خواهی برخی از خانم‌ها

 

بسم الله الرحمن الرحیم

زیاد مهم نیست که مشاغل را باید به چند دسته تقسیم کرد. من هم قصد ندارم خیلی دقیق شوم، بنابراین به‌منظور مطلبی که در ادامه خواهید خواند مشاغل را به دو دسته‌ی کارگری و کارمندی، و به‌عبارت دیگر کارهای سنگین و سبک تقسیم می‌کنم. مشاغل کارگری از قبیل کارهای ساختمانی، انواع کار در ارتفاعات، نظافتچی، نجاری، جوشکاری و… مشاغل کارمندی هم از قبیل مدیریت، کارمندان ادارات و سازمان‌ها، فرهنگیان و…

وارد محیط کاری پتروشیمی یا پالایشگاه می‌شویم. در فضای آزاد بیرون، از کارگری ساده گرفته تا اپراتورهای دستگاه‌ها و پرسنل کنترل و بهره‌بردار، همه این مشاغل در اختیار آقایان است، کما اینکه پیش از این نیز زحمت ساخت‌وساز و انجام امور عمرانی نیز برعهده آقایان بوده است. به قسمت اداری که وارد شوید، خانم‌ها را در آنجا خواهید یافت. البته مردها هم هستند. اما یک سوال: چرا برخی از امور دفتری را خانم‌ها انجام می‌دهند و آیا حضور خانم‌ها ضرورت دارد؟ از پتروشیمی خارج می‌شویم و در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم به اطرافمان نگاه کنیم. مشاغلی از قبیل کارگری ساختمان، لوله کش، مکانیک، نظافت خیابان‌ها و… در اختیار آقایان قرار دارد. اما تعدادی از پرسنل کارمند همه‌ی ادارات از قبیل اداره آب، اداره برق، اداره فنی و حرفه‌ای، اداره بیمه، اداره پست، بانک‌ها، اداره ثبت‌احوال و… را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

اصلاً هدفم زن ستیزی نیست، اما به‌نظر من همان اندازه که حضور خانم‌ها در بعضی از عرصه‌های شغلی مثل دبیر مدارس دخترانه یا پزشک متخصص خانم‌ها ضروری و لازم است، تصدی بسیاری از امور اداری توسط خانم‌ها غیرضروری و غلط است، زیرا شرایط اقتصادی کشور آمادگی‌اش را ندارد. با خود می‌گویم درحالی‌که آقایان تحصیلکرده با مدرک تحصیلی برابر، جویای کار هستند و البته وضعیت زایمان و شیردادن به بچه و… را هم ندارند، چرا باید خانمی متصدی امور باشد که در دوران حاملگی‌اش ممکن است وضعیت جسمانی‌اش بر عملکرد کاری‌اش تاثیر بگذارد، مرخصی زایمان بگیرد و برای شیردادن به بچه، طبق قانون می‌تواند از وقت اداری و انجام وظایف‌اش بکاهد. در حالی که انجام این مسئولیت از عهده یک آقا هم برمی‌آید. من گمان می‌کنم برای جامعه‌ی ما که اقتصادی نسبتاً بیمار دارد، هنوز خیلی زود است که اَدای جوامع غربی با آن اقتصاد پویا را در بیاورد. بعنوان مثال در کشور کانادا زن و شوهر کار می‌کنند، فرزند هفده ساله هم شاغل است، و بخاطر نیاز جامعه به نیروی کار، بخشی از این نیروی کار هم از خارج تامین می‌شود. اما در کشور ایران که معضل بیکاری و عدم ازدواج وجود دارد، فرصت‌های شغلی باید بطور هوشمندانه تقسیم شوند. اگر فقط بجای نیمی از خانم‌های شاغلی که ضرورتی به حضورشان نیست موقعیت شغلی در اختیار آقایان قرار می‌گرفت، به همان اندازه موقعیت ازدواج برای آنها فراهم می‌شد. ازدواج هم یعنی اینکه به همان اندازه دختران راهی خانه‌های بخت می‌شدند، و به همان اندازه از انواع و اقسام تیپ‌های عجیب و غریب پسران و دختران در خیابان کاسته می‌شد، و به همان اندازه آمار فساد هم پایین می‌آمد، و…

زیاد خواهی برخی از خانم‌ها
با تمام حرف‌هایی که گفته شد، باز هم چندنفر پیدا می‌شوند و از حقوق خانم‌ها می‌نویسند. هرچیزی را بهانه می‌کنند. بعنوان مثال خانم‌هایی که شاید خودشان هم برای دیدن فوتبال و ورزش بانوان به ورزشگاه نمی‌روند، آنگاه می‌نویسند که اجازه ورود به ورزشگاه را نداریم! آخر دختر، تو برای تماشای رقابت همجنسان خودت هم به ورزشگاه نمی‌روی، دیگر به ورزشگاه رفتنت برای تماشای ورزش آقایان چه صیغه‌ای است؟
از حجاب هم می‌نویسند، شاید غافل از اینکه امروزه هرخانمی همانطور که مایل است در جامعه حضور دارد. بسیاری از خانم‌ها با پوشش چادر، بسیاری با مانتو اما بسیار پوشیده و مرتب، و بعضی هم فقط یک لایه پارچه را تا جایی که ممکن بوده به بدن خود چسبانده‌اند و روسری را بصورت نوار باریکی بر بر روی سرشان استفاده می‌کنند. یعنی باید از این هم آزادتر باشد؟ صدالبته که محیط جامعه با حمام‌های عمومی فرق دارد.

تبعیض‌های موجود در جوامع مختلف از جمله ایران را انکار نمی‌کنم. بله تبعیض در بعضی امور وجود دارد و بخش عمده‌ای از آن به فرهنگ خانواده و اطرافیان مربوط می‌شود. اما تبعیض‌ها آنقدر نیستند که چندین نفر بنشینند، وبلاگ بنویسند و مطالب‌شان هم تمامی نداشته باشد. گویی که همه‌چیز بر علیه‌شان است و از همه‌طرف محدود شده‌اند.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , ,

7 پاسخ to “از ساختار غلط اداری کشور، تا معضل بیکاری و عدم ازدواج، و زیاد خواهی برخی از خانم‌ها”

 1. khak313 Says:

  سلام

  1. آی قربون دهنت ، گل گفتی به این می گن مطلب خوشم اومد بابا ایول.
  پوز هر چی ساندویچ دکور حقوق زنان بود مالیدی که خودشون هم می دونن بعضی جاها اشتباه کردن اما دیگه نمی تونن قبول کنن.!!
  2. دستت درد نکنه داداش گلم. کاش این جریان کنکور رو هم پیش می کشیدین (که مثلا کنکور برا پسر و دختر 50% به 50% بود)
  3. لینکتون کردم منتظرتون هستم.
  4. منتظر ایمیلتون هستم(اگه بدونم جواب می دم)

  یا علی

 2. شبستان Says:

  در بعضی از موارد موافقم و در بعضی نه.
  نمیشه از خانم ها انتظار داشت که تو خونه بشینن و فقط ظرف بشورن.

 3. lord13 Says:

  جامعه ما زمان بسیار بدی را طی می کند چون در بعضی جنبه ها به فرهنگ غرب وارد شده از طرفی سنت هایش هنوز به صورت قوی وجود دارند گاهی نظریات پیشرفته ای در آن مطرح شده و در مقابل اقتصادش ضعیف است و به طور کلی در جایی است که نمی تواند به عقب برود و به جلو رفتنش هم خیلی سریع و با کیفیت نیست پس انتظار ضعف های عجیب و غریبی از آن می رود و همان طور که گفتید باید قبول کنیم که ما با غرب تفاوت و البته فاصله زیادی داریم
  موفق باشید

 4. laf Says:

  حتما باید جالب باشه اما تو scrapbook سیو کردم بعدا بخونم !!

 5. علی Says:

  ایول بابا !!!!!
  کو گوش شنوا !!!!
  مثل این همین دختر عموی ما رفته مهندسی …. . حالا هم مثل …. تپیده توی گل .
  نمیدونم بعضی این دخترها بعداً چه جوری فوق میگیرند میاند سر کلاس میشند استاد درس تخصصی ما . قاط بلد نیستند فقط بلدند ما رو بدبخت کنند ..
  بقیه اش رو هم که خودت گفتی ….
  به آقا پسری که میگفت چرا رشته ما پسرونه است و دانشگاه ما دختر ندارد گفتم د آخه اگه اینجا هم دختر میگرفت که تو خنگ خدا را راه نمیدادند …. هزار تا دختر خر خون خرفت بودند که بیاند .. تو الان آشخور بودی !!!!!!
  متشکر

 6. ز Says:

  با این مطلبتان کاملا موافق هستم. اگر زن به وظیفه اصلی خود بپردازد همه چیز بهتر خواهد بود. اما لازمه آن ارج نهادن عمومی به وظایف اصلی زن است ، نه اینکه خانه داری و همسر داری و بچه داری به عنوان کهنه شوری و چیزهای دیگر بیان شوند. باید آموزشهای لازم برای تربیت بچه و رفتارهای صحیح برای خانمهای خانه دار فراهم کرد. زن هم به پیشرفت و توجه نیاز دارد. وقتی مرد آموزش ببیند که درست به همسر خود توجه کند و زن آموزش ببیند که چگونه میتواند با حضور فعال در خانه خودش هم پیشرفت کند ، دیدگاه ها و عملکردها اصلاح میشود.

 7. خسروبیگی Says:

  سلام
  من با نظر شما در مورد حجاب مخالفم ولی با بقیه مطلب موافقم و قبلا در اینمورد در وبلاگم نوشته ام
  بد نیست مطالب زیر را بخوانید و دوست دارم نظرات شما را هم بدانم و استفاده کنم
  http://www.midinternet.com/?p=1262
  http://www.midinternet.com/?p=846

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: